2M KABLO, YANGINA DAYANIKLI KABLOSU “FİREKAB”

 

Avrupa’nın “en yüksek” binası Mercury Towers’da kullanıldı

2M Kablo, yangına dayanıklı kabloları ile Moskova’da bulunan 70 katlı 332 metrelik Avrupa’nın en yüksek binası Mercury Towers’ ta kullanıldı. Yangın sırasında fonksiyonunu belli bir süre devam ettiren ve siyah duman yayma, zehirlenme gibi etkiler yaratmayan kablolarıyla 2M Kablo, Rusya’da pek çok projede de yer alıyor. Moskow City Konut, Moskow Core, İkea Moskova, Mega Samara, Tyumen Stadyumu, Yakimenka Residance firmanın Rusya’da yer aldığı diğer projelerdir. 2M Kablo, “FireKab” tescilli markasıyla ürettiği yangına dayanıklı kabloları ile akıllı veya yarı akıllı binalarda tahliye sırasında belirli bir süre fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistemlerde kullanılıyor. 2M Kablo’nun bu ürünleri; alevi geciktirme, alevi yaymama, Alev altında fonksiyon sürdürme, alev altında mekanik darbe testi, alev altında su püskürtme testi, duman yoğunluğu testi, korosiv gaz testi ve diğer tüm elektriksel ve fiziksel testlerden geçirilen kablolar olup, her üretim için test raporları ile desteklenmektedir. Bu konuda dünyadaki talep ve gelişmeleri çok yakından takip eden 2M Kablo sadece silikon izoleli yangın kabloları değil, aynı zamanda mika bantlı yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. FireKab ürünleri TSEK, Rus Yangın, LPCB (İngiliz) ve VDE (Alman) sertifikalarına sahiptir.

Yangın oluşumunda ve hasarlarında kabloların rolü 

  • Alevi yayma: yangın kaynağı elektriksel olsun ya da olmasın yangın kablolara ulaşırsa kablolar döşendikleri hat boyunca yanarak, etraflarındaki şeyleri yakacak aşırı ısıyı üreterek veya yanan erimiş plastik parçaları damlatarak yangının büyümesine yol açabilirler.
  • Duman çıkararak görüşü engelleme: kablolar yanarken yoğun bir duman çıkararak görüşü engelleyebilir. Yoğun duman kaçış, kurtarma ve söndürme çalışmalarını engeller. Ayrıca duman zehirlidir.
  • Halojen gazlar: Kablolar yanma esnasında zehirli ve korozif gazlar salarak duman zehirlenmesine ve boğulmaya yol açabildikleri gibi bu gazlar her türlü yüzeyde asit tabakaları oluşturarak yangın söndürüldükten sonra bile hasar vermeye devam ederler.
  • Tüm yangına dayanıklı olmayan kabloların kullanımında, kablolar yanarken ortamdaki oksijeni azalttığı için de canlılara zarar verebilir.

Alev geciktirici özellikte olan kablolar alevle temas halinde yanmalarına karşın, yanma esnasında ısıyı fiziksel olarak tahliye eden su gibi kimyasallar oluşturarak kendi kendilerine sönerler. Bu nedenle alevleri mevcut kaynağından uzaklara taşımazlar.
Bu durum özellikle farklı hacimler arasında geçiş yapan enerji kabloları için çok önemlidir. Aksi taktirde bir katta veya bağımsız bölümde oluşan yangın kablo şaft ve tavaları aracılığı ile tüm diğer kat ve bağımsız bölümlere taşınabilir ve yangının kontrolü kaybedilir.

Halogen-free özelliği kablonun malzemesinde bulunan halojen miktarı ve yandığında oluşturduğu gazların asitlik derecesiyle tanımlanır. Gösterim şekli:
Halogen free, HF
Zero halogen, ZH veya 0H
Halogen-free, sadece klor veya flor gibi halojen kimyasalların kablo yapısında bulunmadığını gösteren bir özelliktir. Ancak halojenlerin can ve mal kayıplarında çok büyük etkileri olduğu göz önüne alındığında önemi daha iyi anlaşılabilir.
Düşük Duman Yoğunluğu (Low smoke emission) yangından kaçış ve söndürme çalışmaları için hayati önem arz etmektedir. Pratik olarak; hayatta kalmak için çıkış görülebilmelidir diyebiliriz. Ayrıca, duman içinde insanlar için toksik (zehirli) gazlar da mevcuttur ve kirliliğe de yol açar.
Yanma dayanımı (Fire-resistant) kablonun yanmaya ilişkin en üst seviye özelliğidir. Bu kablolar yangınla temas halinde fonksiyonlarını belirli süre devam ettirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede insanların tahliyesine olanak sağlarken yangın esnasında söndürme ve kurtarma faliyetlerinin devamını da sağlarlar. Yanma dayanımlı kablolar acil durum sistemlerinin çalışması için elzemdir.
Fire-resistant kablo yapısının bir sonucudur. Yanma dayanımlı kablolarda genelde iletken etrafına yanmaz mineral (mika) bant vb alev bariyeri ile yangın esnasında kısa devreye karşı koruyucu bir bariyer oluşturulur. Ancak firmamızda da kullanılan bazı son teknoloji polimerler de benzer bariyerleri oluşturmaya yararlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s