OTOMOTİV YATIRIMLARI

İduğ ayrıca Ege’ye yapılacak büyük otomotiv yatırımlarının yakından takip edilmesi Türkiye’deki otomobil satışlarının yüzde 10’unun İzmir’de yapıldığını belirten EGOD gerektiğine işaret etti.

Ege Bölgesi’ndeki bilgi birikimi ve avantajları nedeniyle eninde sonunda yatırımların geleceğine inandığını kaydeden İduğ, “Otomotiv yan sanayi firmaları da kendini hazır hale getirmeli, kapasitelerini ihtiyaca cevap verecek şekilde artırmalı. Bir otomobil için 166 yan sanayi firması hareket ediyor. İzmir’de de balata, akü, jant gibi alanlarda çok başarılı şirketler var. Bu şirketlerin gelişmesinde en önemli neden BMC’nin varlığı. Bu örnekte olduğu gibi BMC gibi firmalar arttıkça yan sanayicinin de yüzü gülecektir” dedi.  Başkanı Mustafa İduğ, eninde sonunda otomotiv yatırımlarının bölgeye geleceğini söyledi.EGE Otomotivciler Derneği (EGOD) Başkanı Mustafa İduğ, otomobil satışlarının yüzde 10’unun yapıldığı İzmir’de sektörün birlik ve dayanışma içinde hareket etmesi halinde büyük atılımlar yapılabileceğini vurguladı.

Başkaları kapmasın
İduğ, İzmirliler’in bir arada hareket etmesi gerektiğini savunarak “İzmir DFM yatırımı için doğru, ama Türkiye dışında pek çok ülke de, örneğin Çek Cumhuriyeti bu tür yatırımlara açık ve ısrarcı. Üstelik yatırımcıya birçok avantaj sunuyor. Biz ise maliyette yüksek kalıyoruz. O yüzden hükümet uzun soluklu stratejiler belirleyerek sektöre destek olmalı. Yoksa belirsizlik devam ettiği sürece yatırım gelmez” diye konuştu.

En doğru yer
Otomotiv ve yan sanayisinin en güçlü olduğu bölgelerden biri olan İzmir’in otomotiv yatırımları açısından büyük bir potansiyel taşıdığını kaydeden İduğ, bu potansiyeli harekete geçirmek için daha fazla dayanışmaya ve aile şirketlerinin kurumsallaşmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Çinli otomotiv devi DFM yatırımlarına da değinen İduğ, “İzmir en doğru yer” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s