BURSAM NDT

Firma, tahribatsız muayene cihazlarının geliştirilmesi ve hızla gelişen yeni teknolojilere uygun olarak tasarlanması ve üretilmesi için gerekli olan tüm çalışmaları kendi bünyesindeki uzman kadrosuyla yapmaktadır. Tahribatsız muayene alanında müşteri ihtiyaçlarının çözümüne yönelik direkt müşteriye özel tasarımlı cihazlar ve prop sistemlerinin hizmeti de verilmektedir. Ayrıca, ürün yelpazesini genişleterek 2012 yılının ikinci yarısından itibaren kalite kontrol test ve ölçüm cihazlarının da satışına başlayacaklarını belirten Bursam NDT Şirket Müdürü Hamdi Sağlam sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız kalite kontrol test ve ölçüm cihazlarının yanı sıra beton test cihazlarını da müşterilerine sunmaktadır. Satışını yaptığımız cihaz gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz: Tahribatsız muayene cihazları, sertlik ölçüm cihazları, çekme kopma test cihazları, ultrasonik kalınlık ölçüm cihazları, kaplama (boya) kalınlığı ölçüm cihazları, yüzey pürüzlülük ölçüm cihazları, vibrasyon test cihazları, dinamometreler, torkmetreler, boya kontrol ve test cihazları, çevresel ölçüm cihazları, el tipi ölçü aletleri. Tahribatsız muayene cihazlarından ultrasonik hata kontrol cihazı ve Eddy Current (girdap akımları) çatlak kontrol cihazlarının üretimlerini Türkiye’de ilk olarak firmamız yapmaktadır.

Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Ürünlerimizi kullanan sektörler, havacılık, askeriye, metal endüstrileri, dökümcüler, lastik ve plastik endüstrisi, kompozit malzeme endüstrisi, metal konstrüksiyon sanayi gibi sektörler aklımıza ilk gelenlerdir. Ayrıca beton test cihazları satışımızdan dolayı inşaat ve yapı denetim firmaları da satış yaptığımız sektörlerdir.
Bursam NDT’yi sektördeki diğer markalardan farklı kılan nedir?

Firmamızı diğer markalardan farklı kılan en önemli unsur, yaptığımız işi çok iyi bilmemiz, çok sevmemiz ve her zaman müşteri odaklı çalışmamızdır. Müşterilerimize sürekli en kaliteli ürünleri sağlayarak, satışta ve satış sonrasında en iyi desteği vermemizdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle tahribatsız muayene alanında müşteri ihtiyaçlarının çözümüne yönelik direkt müşteriye özel tasarımlı cihazlar ve prop sistemleri de yaparak sektörde bir fark yaratmaktayız.

Sizce sektörün sorunları nelerdir. Bu sorunların çözümü için hangi yol izlenmelidir?

Ülkemiz gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Dolayısıyla her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak cihaz talepleri gelmektedir. Bu aşamada müşteri taleplerini tam olarak karşılayabilmek için müşteri ihtiyacının tam olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için de konusunu çok iyi bilen satış elemanına ihtiyaç vardır. Sonrasında ise müşteriye hizmetin kaliteli olarak devam edebilmesi için de yine işini iyi bilen teknik elemanlara ihtiyaç vardır. Teknik üniversitelerden mezun olan mühendisler gerçekten sektörü tanımadan ve çok az bilgiyle işe başlamaktadırlar.

Bunların yetiştirilmeleri uzun zaman ve emek gerektirmektedir. Yetiştirilen bir teknik elemanı da zaman içersinde firmada tutmak zorlaşmaktadır; çünkü rakip firmalar tarafından sürekli olarak iş teklifleri yapılmakta ve yetiştirilmesine emek, para harcadığınız elemanı kaybedebilmektesiniz. Bunun dışında yurtdışından kalitesiz ve ucuz ürün getirip pazarlayan firmalar hemen hemen tüm sektörlerin genel bir problemidir. Yurtdışından gelen cihazların Türk Standartlarına göre kontrol edilmesi ve sadece uygun cihazların girmesine izin verilmelidir. Firmaların satış sonrası hizmet vermeleri zorunlu hale getirilmelidir.

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Özellikle tahribatsız muayeneler konusunda özel sistem üretimleri ve satışları ile birlikte müşteri ihtiyacına özel yazılım ve prop üretimleri dolayısı ile merdanelerde ve basınçlı kaplarda tahribatsız muayene sistemlerini geliştirmekteyiz. Yine tahribatsız muayene konusunda dünyada ilk olan bir otomatik ölçüm sistemini TÜBİTAK projesi olarak gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra kaliteli ürünler ile hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

2012 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

2012 yılında hedeflerimize ulaştık diyebiliriz, ürün yelpazemizi genişleterek müşterilerimiz ihtiyaçlarını daha fazla karşılama imkânına eriştik. Yılın son çeyreğinde beklentimiz, Ankiros fuarının da etkisiyle daha fazla müşteriye ulaşarak satışlarımızı arttırmaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s