YENİ MARKAMIZ İLE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ

Denizli’de 3. şubesini açan ve Türkiye’de yatırım çalışmalarına ağırlık veren İzmirlioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Oktay İzmirlioğlu sektöre ilişkin değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.

Türkiye genelindeki müşterilerimize satış yapmaktayız 
İzmirlioğlu Grup, Denizli’de 3. şubesi ile ağırlıklı olarak demir çelik, tekstil, mermer, ambalaj, makine, kablo ve gıda sektörlerinde rulman, kayış, keçe, dişli, redüktör, zincir, mekanik salmastra ve diğer teknik malzeme tedariki sağlamaktadır.
İzmir’de kurduğumuz şirketimiz ile ithalatını yaptığımız FAG, Timken, Hoffkens, FCR, ST, STR, FKD marka rulman ve zincirlerinin Türkiye genelindeki müşterilerimize satışını yapmaktayız. 2008 yılında İstanbul’da kurduğumuz mekanik salmastra fabrikası ile Deltapak mekanik salmastralarının üretimini ve satışını başlattık.

200 bin çeşidi ve 1 milyar dolarlık hacmi olan bir sektör
200 bin çeşidi ve 1 milyar dolarlık hacmi olan bir sektörden bahsediyoruz. Fabrikalar çalıştığı sürece ve makine imalatı olduğu sürece rulman ihtiyacının az olması düşünülemez ama bunların yanında sektörde ciddi sorunların olduğu aşikardır. En büyük sıkıntı sahte rulmanlar ile raf ömrünü doldurmuş ürünlerin satılıyor
olmasıdır.

Hukuk sisteminin eksik ve ağır olmasından dolayı maalesef bazı meslektaşlarımız yanlış işler yapmakta, dürüst çalışan meslektaşlarına zarar vermektedir. Sektörün bir başka sıkıntısı ithal ürünlere uygulanan damping vergisinin çok yüksek olması diyebiliriz, bu verginin yüksekliği tedarikçi firmaların maliyetini çok artırmakta ve makine imalatında kullanılan bu ürünlerin makinenin maliyetinin yükselmesine doğrudan etkilidir. Sanayi üretimindeki hareketlilik ile rulman pazarında olumlu etkilemiş durumda, makinenin kalbi diyebileceğimiz rulman olmadan hiçbir makinenin çalışmayacağı düşünüldüğünde sektörün geleceği için iyimser olmamız gerektiğini gösteriyor.

Rekabet olmadan gelişim olmaz
Rekabet her sektörde var ve olmalı diye düşünüyorum. Rekabet olmadan gelişim olamaz. Özellikle son yıllarda yaşanan düşük kaliteli rulmanları üzeri silinip yüksek kaliteli rulmanların yazılması ile yapılan sahte mallar bizi rekabet edemez hale getirdi.

Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu cari açık
Kriz sonucu sektörümüz 2009 yılında ciddi daralma yaşadı. 2010 ve 2011 yıllarının daha olumlu geçtiğini söylemek mümkün, ama krizin etkileri kısa vadede geçmeyecek gibi görünüyor. Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu cari açık olduğu kesindir, acil önlem planı yapılmalı diye düşünüyorum. Hükümetimizin kendimiz üretelim projesini sonuna kadar destekliyoruz ve hemen alt yapısının hazırlanmasını bekliyoruz.

Denizli’de üçüncü şubemizi açtık
2011 yılını 14 lük bir büyüme oranı ile kapattık. Denizli’de 3. şubemizi açtık. 2012 yılında yeni markamız ile 18- 20 aralığında bir büyüme hedefliyoruz.

Türkiye’de yatırımlarımız devam edecek
Kısa vadede yeni markamız ile müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi, uzun vadede mümessilliğini yaptığımız firmalar ile Türkiye’de yatırım ve üretim üzerine çalışmalar yapmaktayız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s