Demir Çelik sektörü

Hidrolik&Pnömatik sektöründe faaliyet gösteren, özellikle “Demir Çelik Hidroliği” alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının çözüm ortaklığını üstlenen Delta Proje firmasının Genel Müdürü Vedat Gül ile yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. 

Delta Proje’nin kuruluşunu ve bugünlere gelişini bizimle paylaşır mısınız? 

Delta Proje firmasını 2007 yılı Ocak ayında ortağım Hasan YAMAK ile birlikte kurduk. Hidrolik&Pnömatik sektöründe hem benim hem de ortağım Hasan Bey’in profesyonel çalışma hayatı boyunca edindiği önemli tecrübeler var. Bu tecrübeler dürüst ve sonuç odaklı çalışma tarzımızla birleşince, şirketimiz hızla yol kat etmeye başladı. Hidrolik sektörünün en önemli markalarından biri olan EATON VICKERS markası ile birlikte başta demir-çelik sektörü olmak üzere tüm müşterilerimize hizmet vermeye başladık. Firmamız daha birinci yılını doldurmadan İsdemir için yapılmakta olan “Çelik Servis Merkezi”ne ait tüm makinaların hidrolik ve pnömatik sistemleri işinin ihalesini almayı başardı. Böyle bir ihaleye davet edilmek bile bizim için önemli bir adım iken, firmamıza duyulan güven ve sıkı çalışma sayesinde son derece önemli bir projeye imza atmış olduk. Pnömatik malzemeler ile ilgili olarak dünyaca tanınan CROUZET, MATRIX, AIRCOM gibi kendi alanlarında pazar lideri olan özel pnömatik ürünlerin temsilciliklerini yürütmekteyiz. Genç bir firma olmamıza rağmen hızlı ve doğru çözümler üreten, esnek bir yapıya sahip olmamız nedeniyle aranan ve büyümeye devam eden bir firma haline geldik. Şu anda İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan 330 m2’lik ofis ve imalathanemizde her büyüklükte hidrolik sistem, hidrolik silindir veya valf bloklarını projelendirip imal edebiliyoruz. Hidorlik ve pnömatik komponent satışının yanı sıra müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda boru montaj taahhüt işleri de yapabilen bir ekibe sahibiz. 

Müşterilerinize Hidrolik, Pnömatik ve Bağlantı Elemanları&Enstrümantasyon Uygulamaları alanında hizmetler verdiğinizi biliyoruz. Bu hizmetlerin detaylarını (Özellikle demir çelik sektörüne verilen hizmetleri) bizimle paylaşır mısınız? 

Firmamız farklı şekillerde müşterilerine hizmet verebilmektedir. Genellikle müşterilerimizin yapmak istediği makinayı veya projeyi onlarla karşılıklı müzakere ederek anlayıp, ihtiyaçları olan hidrolik sistemi projelendirmek şeklinde çalışıyoruz. Projenin gerektirdiği hidrolik silindir, ünite, valf masası veya pnömatik pano gibi imalatları yapıp testlerini yapıyoruz. Müşterimize sevk ettiğimiz ekipmanların makine veya hat üzerinde nerelere yerleştirileceğine birlikte karar veriyoruz. Sahadaki boruların montajını, pickling (asit ile temizleme) ve flushing (yağ ile yıkama) işlemlerini de yaptıktan sonra devreye alma çalışmalarına başlıyoruz. Sistem devreye girdikten sonra gerekli dökümanları teslim ediyoruz. Bütün bu işler büyük küçük her türlü proje için yapıyoruz. Müşterilerimizin talepleri bu konuda belirleyici oluyor. Eğer istenirse elektronik ve otomasyon sistemlerini de kapsam içine alıp komple çözümler üretebiliyoruz. Proje işlerinin yanı sıra EATON grubunda yer alan tüm markaların satışını yapıyoruz. Bu gruptaki markaları ve ilgi alanlarını sıralarsak; 

VICKERS : Paletli, pistonlu, dişli pompalar ve valf ailesinin tamamı 
WALTERSCHEID : Hidrolik boru bağlantı elemanları, çek valf, küresel vanalar 
AEROQUIP : Hidrolik hortum çeşitleri 
CHAR-LYNN : Hidromotorlar 

Ayrıca temsilciliğini yaptığımız CROUZET, MATRIX, AIRCOM markalarının da ürünlerini satıyoruz. Bunun yanı sıra Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda teknik danışmanlık, hidrolik ve pnömatik eğitimi gibi hizmetler veriyoruz. 

Hizmet verdiğiniz sektörleri ve firmaları bizimle paylaşır mısınız? 

Demir çelik sektöründe hem profesyonel çalışma dönemimizde hem de girişimci olarak bugüne kadar yaptığımız pek çok farklı proje bulunmaktadır. Türkiye’de demir çelik hidroliği konusunda bilgi ve tecrübe sahibi ekipler bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Çelik imalatının her aşamasında çeşitli projeleri hayata geçirdik. Cevher hazırlama tesisleri, yüksek fırınlar, çelikhaneler, sıcak ve soğuk haddehaneler, asitleme, galvenizleme tesisleri, çelik rulo dilme ve boy kesme makinaları, spiral ve düz dikişli boru tesisleri gibi çelik imalatının her prosesine ait işler ile ilgili tecrübemiz bulunmaktadır.

Ayrıca hem yassı mamul imalatı yapan firmalara hem de uzun mamul imalatçılarına çeşitli işler yaptığımızı belirtmek isterim. Bugüne kadar yapılan en önemli projelerden bahsetmek gerekirse; yassı mamul ile ilgili olarak ERDEMİR 1. ve 2. Sıcak haddehanelerinde sulu hidrolik sistem ile çalışan grupların modernizasyonu, kaba hadde denilen büyük hadde merdanelerinin yatak yağlama sistemleri, bobin sarma ünitesinde servo valf pilot yağı besleme sistemi, İSDEMİR boy kesme ve dilme hatları hidorlik ve pnömatik sistemleri sayılabilir. Ayrıca asitleme, galvaniz ve soğuk hadde tesislerini kurmuş olan TAT METAL firmasının asitleme hattının tüm hidrolik sistemlerini, diğer hatlarında ise bir kısım hidrolik sistemler tarafımızdan yapılmıştır. Çubuk haddehaneleri ile ilgili olarak ÇOLAKOĞLU METALURJİ için çeşitli hidrolik sistemlerin imalatı, ASİL ÇELİK için komple haddehane borularının montajı pickling ve flushing işlemleri ile boruların temizliği de uzun mamul ile ilgili yapılan işler içerisinde sayılabilir. Ayrıca demir çelik sektörüne hizmet veren bazı makine imalatçılarına da hizmet vermekteyiz. Demir çelik sektörü dışında ise hidrolik pres,boru bükme makinaları, metal ve plastik enjeksiyon makinaları gibi makina imalatçıları ile, tersaneler, alüminyum levha ve alüminyum profil imalatçıları, çelik boru ve profil tesisleri, endüstriyel fırın imalatçıları, gıda makinaları imalatçıları, tekstil makinaları imalatçıları gibi farklı sektörlerle de çalışıyoruz. 

Delta Proje’nin farkı nedir? Rakiplerinize nazaran müşterilerinize ne gibi farklılıklar sunuyorsunuz? 

En önemli farkımız bir projeyi saha taahhüdü dahil baştan sonra bitirebilmemizdir. Saha taahhüdünün içinde makinaların yerleştirilmesinden, elektrik kablolarının çekilmesine kadar farklı işleri sayabiliriz. Türkiye hidrolik sektöründe bu tür hizmet veren ikinci bir firmanın daha olduğunu sanmıyorum. Örnek vermek gerekirse makinaları imal edilmiş olan bir çubuk haddehanesinin hidrolik, mekanik, elektrik işleri dahil montajını yapabiliriz. Müşterilerimize yakın duruşumuz, hizmet odaklı ve esnek çalışmamız, ürün satışından daha çok çözüm üretmek ile ilgilenmemiz bizim temel farklılıklarımız. Biz bir mühendislik firmasıyız. 

Kısa ve uzun vadede neler yapmayı planlıyorsunuz? 

Biz yatırım ürünleri satan ve imal eden bir firmayız. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’deki pek çok firma yatırımlarını ya askıya aldı ya da iptal etti. Tabiyatıyla işlerimizde geçen yıllara göre bir düşüş söz konusu oldu. Buna rağmen Türkiye içerisinde çeşitli sanayi bölgelerinde organize olup yeni açılımlar yapmak ile meşgulüz. Son olarak İskenderun körfezi çevresine yer alan firmalara hizmet vermek üzere yeni bir proje ve satış mühendisi arkadaşımızı o bölgeye yerleştirdik. Bu tür çalışmalarımızı devam ettirip Türkiye organizasyonumuzu tamamlamayı düşünüyoruz. Gelecekte yurt dışındaki firmalara özellikle demir çelik makinaları veya üretim tesisleri yapan firmalara da hizmet verebilen bir firma olmak hedefindeyiz. Son olarak bize ayırdığınız zaman için sizlere teşekkür ediyorum ve tüm okuyucuların Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutluyorum.

Hazır rakip demişken, sektörünüzdeki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? 

Türkiye hidrolik & pnömatik sektörü 1980’li yılların ortasında ithalatın serbest bırakılmasından sonra patlama yapmıştır. Yani sektörümüz Avrupalı pazarlara göre oldukça küçük ve gençtir. Fakat 30-35 yıllık sektör geçmişi olan bir pazar için çok fazla firma faaliyet göstermektedir. Pek çok firma sadece komponent satarak veya bir markanın ithalatını yaparak yaşamını devam ettirmektedir. Bu tür firmaların sayısının çok olması rekabet şartlarını ağırlaştırmaktadır. Türkiye pazarında en ucuz malzemeden en pahalı malzemeye kadar veya en kalitesiz ürünlerle beraber en üst kalitede ürünler birlikte yer almaktadır. Bu durumda firmaların çalışacağı hidrolik&pnömatik partnerini iyi seçmesi gerekmektedir. Maalesef henüz ülkemizde hidrolik pnömatik sektörünü denetleyebilecek veya onay verebilecek bir akreditasyon kuruluşu henüz yok. Temennimiz bu tür bir kuruluşun oluşması ve sektörümüz için bazı düzenlemeler yapması yönündedir. 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s