HİZMETİMİZİN BENZERİ YOK

Mundes Makine, uzun yıllardan beri edindiği tecrübeler ve sürekli gelişen yapısıyla verimliliği ve iş güvenliğini artıran, maliyetleri düşüren ve yapılan işlerin daha iyi kontrol edilmesini sağlayan yüksek kalite standartlarına sahip yenilikçi ürünlerin satış, montaj ve servis hizmetlerini veriyor. Satışını gerçekleştirdiği otomatik bakım, aktif güvenlik ve kontrol sistemleri çok yüksek veya çok düşük sıcaklıkların, aşırı yüksek titreşim ve her türden kirliliğin yoğun olarak bulunduğu zorlu şartlar altında çalışan iş makinaları, kamyonlar, otobüsler, forkliftler ve endüstriyel uygulamalar için mükemmel bir performansı garanti ediyor. Müşterileri için zamanın ve maliyetlerin önemini her zaman ön planda tutan Mundes Makina, sunduğu ürün ve hizmetlerin kalitesinden ödün vermeden daha düşük maliyetle verimliliğin artmasına katkı sağlamayı kendine amaç edindi.

Firmanızın yapılanmasından bahseder misiniz? Nerede, ne zamandan bu yana faaliyet gösteriyorsunuz?

2009 yılı Parda için talihsiz bir yıl oldu ve firma kapanmak zorunda kaldı. Bu işi mükemmel bir şekilde yapan ve bilen ekip olarak Groeneveld BV’nin de bize verdiği destekle kendi firmamız Mundes Makine ile Groeneveld ürünlerini sunmaya devam ettik. Yeni firmamızla İstanbul-Maltepe’de hizmet vermekteyiz.

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Merkezi Yağlama Sistemleri konusunda hangi ürünleriniz mevcut?

Groeneveld, özellikle iş makinaları ve nakliye sektöründeki müşterileri için verimliliği artıran ve yapılan yatırımların uzun yıllar kullanılmasına destek veren ürünler konusunda dünyanın lider firmalarından biridir. Dünya üzerindeki tüm üretici firmalara hizmet vermektedir. Ürün gamını, otomatik bakım ve aktif güvenlik ürünleri şeklinde iki ana grupta toplamıştır. Otomatik bakım ürünleri; farklı uygulamalar için otomatik yağlama sistemleri ve oilmaster-motor yağ seviye kontrol ve tamamlama sistemini kapsıyor. Aktif güvenlik ürünlerinde ise hız sınırlayıcılar-forkliftler, iş makinaları ve diğer tüm araçlar için greensight geri manevra algılama sistemi var.

Groeneveld, en büyük gelirini otomatik bakım ürünlerinden elde etmektedir. Otomatik yağlama sistemleri de bu grubun en rağbet gören ürünleridir. Farklı uygulamalar için tasarlanmış otomatik yağlama sistemlerimizle en zorlu şartlar altında çalışan makinalarda bile sadece Türkiye’de değil, dünyaya da benzeri olmayan bir hizmeti müşterilerimize sunuyoruz. Özellikle ağır hizmet tipi Twin otomatik gresleme sistemimiz, kesinlikle tıkanmayan ve servis gerektirmeyen yapısıyla fark yaratmaktadır. Müşteri ziyaretlerimiz sırasında edindiğimiz bilgilere göre sürekli yaşanan tıkanmalar ve sürekli yedek parça ihtiyacının Twin otomatik gresleme sisteminde olmaması bizler ve müşterilerimiz için büyük keyif yaşatıyor.

Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor? Piyasaya sunduğunuz çözümler daha çok hangi alanlarda kullanıyor?

Groeneveld otomatik yağlama sistemlerini daha çok iş makinaları, otobüs, kamyon ve kamyon üst yapı uygulamalarında görebilirsiniz. Türkiye’nin önemli otobüs üreticileri Otokar, Temsa, BMC, Anadolu Isuzu, Güleryüz Karoseri ve TCV ürettikleri şehir içi belediye otobüslerinde Groeneveld otomatik yağlama sistemlerini tercih etmektedirler. Bununla beraber Türkiye’nin en önemli firmalarından biri olan Hidromek ürettiği ekskavatörlerde Groeneveld Twin otomatik yağlama sistemini 2004’den beri kullanmaktadır. 2013 yılında ASC Türk ile başlattığımız iş birliğimiz hızlı bir şekilde meyvelerini vermektedir. Bu üreticilerin hepsi sadece garanti süresinde değil, çok daha uzun yıllar sistemlerimizle ilgili herhangi bir sorun yaşamamışlardır. İş makinalarının ve otobüslerin yağmurlu, çamurlu, riske ve hasara açık ortamında dahi mükemmel çalışan otomatik gresleme sistemlerimizle son yıllarda çeşitli endüstriyel uygulamalarda da mükemmel sonuçlar almaya başladık. Art arda gelen yeni siparişler bizim için oldukça memnuniyet vericidir.

Firmanızı sektördeki diğer markalardan farklı kılan nedir?

Gerçekten çok önemli ve değerli rakiplerimiz var. Ancak piyasadaki diğer tüm markaların hepsinden farklı çalışan tek sistemiz. Yıllardır Groeneveld ürünlerini kopyalamak isteyen birçok firma ciddi tazminatlarla karşı karşıya kaldı. Ürünlerimizin hepsi patentli ve korumalıdır.  Otomatik yağlama sistemleri, makinaların verimliliğini artıran önleyici bir bakım ürünüdür. Dolayısıyla bakım için kullanılacak bir ürünün ekstra bir bakıma ihtiyacı olmamalıdır. Groeneveld otomatik yağlama sistemlerini bu mantıkla üretmiştir. Piyasadaki diğer bütün sistemlerin, otomatik yağlama sistemi kullanıcılarının günlük işlerini etkileyecek tıkanma ve bozulma gibi sıkıntısı yoktur.

Bir otomatik gresleme sistemini tesisinize yerleştirdiniz; ancak sık sık tıkandığı için tesisi veya makinayı durdurmak zorunda kalıyorsunuz. Bu Groeneveld’de hemen hemen hiç yaşanmamaktadır. Sistemlerimiz, piyasadaki diğer bütün sistemlerin aksine farklı bir prensiple çalışmaktadır. Kullanıcılar, bir rakipten diğerine geçerken aslında hiçbir farklılık yaşamıyorlar. Yine aynı sorunları; tıkanmalar, pompalama elemanı bozukluğu, pahallı servis maliyetleri gibi problemleri yaşanmaya devam ediyor.

Groeneveld otomatik gresleme sistemleri, operatör veya yağcı konu hakkında yeteri kadar bilgisi olmasa bile mükemmel bir şekilde hizmet vermektedir. Sistemlerimizle otomatik yağlama işlemi çok büyük oranda kontrol altında olduğundan ve müşterilerimize satış sonrasında en kolay söylenen açıklama “kullanıcı hatasını” ispat edebildiğimizden kullanıcıların güvenini ciddi oranda kazanıyoruz.

Fiyatlar açısından da oldukça farklı olduğumuzu söylemek isterim. Müşterilerimizin beklentisinin çok iyi farkındayız. Fiyatlarımız oldukça uygun ve servis hizmet ve bakım bedellerimiz oldukça düşük. Yağlama sistemimizde kolay kolay da arıza yapmadığından müşteriler bu bedellerle kolay kolay karşılaşmıyor.

“Bakım için kullanılacak bir ürünün ekstra bir bakıma ihtiyacı olmamalıdır. Groeneveld otomatik yağlama sistemlerini bu mantıkla üretmiştir.”

Firmalar sorun yaşamaması için nelere dikkat etmeli?

Özellikle zorlu şartlarda çalışan makinalarda bir otomatik gresleme sistemi yatırımı yaparken, sadece ilk yatırım maliyetine odaklanmak her zaman en iyi sonucu doğurmaz. Yüksek bakım ve çalıştırma maliyetlerinden, pahalı ve yetersiz servis desteğinden, makinalarda oluşabilecek hasarlardan dolayı sadece düşük fiyat için herhangi bir otomatik gresleme sistemi satın almak; paranızın heba olmasına neden olabilir. Bu nedenle odağınızı değiştirin. Makinaya sahip olma toplam maliyetini gerçekten iyi anlayabilmek ve uygulayabilmek için hedefimizi sadece satın almaktan çok kazanca kaydırmalısınız. Makinanıza sahip olma toplam maliyetini düşürmek için Groeneveld otomatik gresleme sistemleriyle size kazanç sağlayacak unsurlar şunlardır; güvenli ve uzun ömürlü bir çalışabilirlik süresi, kalite, güvenlik ve çevresel koruma, maliyeti direk düşüren ürün ve dünya çapında müşteriye özel bir satış sonrası ağı.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Pazarda payımızı artırmak için pazarlama ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca sektörün önemli oyuncularıyla birlikte hizmetimizi yaygınlaştırıyoruz. Ama bundan çok daha önemlisi müşterilerimizin güvenini kazanmak birincil hedefimiz. Sahip olduğumuz müşterilerimize en iyi hizmeti sunuyoruz. Bizim için sistemlerimizle sorun yaşayan bir müşteri yeni bir müşteriden çok daha önemli. Memnun müşterilerimiz yardımıyla birçok yeni müşteriler ediniyor ve büyüyoruz.

Size göre sektörün en büyük problem nedir?

Makinanın toplam sahip olma maliyetine odaklanmamak. Sektörün en önemli sorunu birkaç yıl öncesine kadar bu konuda yaşanan bilinçsizlik diyebilirdim. Ancak son yıllarda Türkiye’nin gelişen yapısı araştıran ve sorgulayan müşterilerin artmasına sebep olmuştur. Artık sırf adı ‘Otomatik yağlama sistemi’ diye herhangi bir ürünü müşterilerimiz kabul etmiyor. ‘Ürettiğim ve kullandığım makinamı ne kadar uzun süre kullanabilirim ve kimin tarafından üretildi?’ diye düşünüyor. Bu da bizim gibi fark edilebilir hizmet veren firmalar için oldukça önemli.

ŞEHMUS MUNGAN KİMDİR?

Mardin doğumlu. Sırasıyla Kadıköy Anadolu Lisesi, Mimarsinan Üniversitesi Matematik bölümü ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletme programından mezun oldu. 2005 yılında Groeneveld ürünlerini Türkiye temsilcisi Parda A.Ş.’de hız sınırlayıcı sistemler ve otomatik yağlama sistemleri satışına başladı. Şu anda Mundes Makine’nin  Satış ve Pazarlama Müdürü sektöre hizmet veriyor.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Sektörün bilinçlenmesi için en önemli unsur, bu tarz yayınların artması ve süreklilik göstermesi.

“Farklı uygulamalar için tasarlanmış otomatik yağlama sistemlerimizle en zorlu şartlar altında çalışan makinalarda bile sadece Türkiye’de değil, dünyaya da benzeri olmayan bir hizmeti müşterilerimize sunuyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s