ISIYA DAYANIKLI BANTLAR

Bu soruna “delaminasyon” denir. Bant kaplamasındaki kauçuk sertleştiği ve daha az elastik hale geldiği için kauçuğun kopma mukavemet ve kopma uzaması %80`ler mertebesinde düşüş gösterebilir. Bu da bantın çalışması için gerekli esneklik ve mukavemeti kaybetmesine sebep olur. Aynı zamanda aşınma mukavemeti de dramatik bir biçimde %40 mertebesinde azalabilir.

ISO 4195 ISI MUKAVEMET DENEYİ

Isı mukavemeti ve aleve mukavemet arasında büyük bir fark vardır. Isıya mukavim bantlar sıcak malzeme taşımak için tasarlanırken aleve mukavim (alev geciktirici) bantların kullanılması bir güvenlik meselesidir.

Yanmaz bant, alev kaynağı ortadan kalktığı zaman bant yanmaya devam etmeyecek demektir.

EN ISO 4195 `hızlandırılmış` yaşlanma testi bantların ısı mukavemetini ve neticesinde ısı altında çalışmada beklenen ömürlerini ölçmek için yapılır. Bu deney, kauçuk numunelerin yüksek sıcaklıklı fırınlarda 7 gün bekletilmesi ile gerçekleştirilir ve sonrasında numunelerin mekanik özelliklerindeki kayıpları ölçülür.

ISO 4195`e göre 3 sınıf yaşlandırma deneyi vardır: Sınıf 1 (100°C), Sınıf 2 (125°C) ve Sınıf 3 (150°C). Daha zorlayıcı sıcaklıklarla başa çıkabilecek kalitede bant üretebilmek için size sunduğumuz bantlarda bu deney 175°C için de yapılmaktadır.

Isıya mukavemet limitleri 2 farklı şekilde değerlendirilir. Sürekli maksimum sıcaklık ve ani maksimum
sıcaklıklar. Sürek maruz kalınan sıcaklık bakımında 2 dayanım sınıfı vardır; 150 °C için T150 ve daha yüksek sıcaklıklar için T200.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s