DÜNYA DEVLERİ

TÜRKİYE BÖLGE MERKEZİ OLDU

Akşam’ın haberine göre; Sektör olarak incelendiğinde enerji, imalat sanayii, perakende ve finans yabancı yatırımcıların en fazla ilgi gösterdikleri sektörler arasında. Türkiye, son yıllarda çok uluslu şirketlerin bölge merkezi de olmaya başladı. Birçok şirket, Türkiye’yi Ortadoğu, Kafkasya, Avrupa, Afrika ve Orta Asyaiçin önemli bir ‘operasyonel’ merkez olarak görüyor.

Küresel kriz tüm dünyada etkisini sürdürürken Türkiye, uluslararası dev şirketler yatırım için rotayı Türkiye’ye çevirdi. Gelişmekte olan ülkelere doğrudan yatırımlarda ivme kaybı yaşanırken Türkiye son 10 yılda 123 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekti.

300 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Alstom, Axa, Imperial Tobacco, Metro Group, Microsoft gibi onlarca şirkete bu yıl yenileri eklendi. Türkiye’de Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo markalarıyla faaliyette bulunan Almanya merkezli BSH, 2015’e kadar 300 milyon euro yatırım yaparak Türkiye’yi şirketin bölgesel üssü haline getirecek. DuPont da, DoğuAvrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki üçüncü merkezini Türkiye’de açtı. Hintli Tech Mahindra da Türkiye’yi merkez üs yapanlardan… Bu arada Ekonomi Bakanlığı verilerine göre yılın dokuz ayında 55.2 milyar dolarlık sabit yatırım belgesinin %23.6’sı enerjiye verildi.

BAŞBAKAN’DAN TALİMAT

ABD’li Energy Allied’ın Türkiye’deki yatırım bedeli 4 milyar doları bulacak. ŞirketinTürkiye’de arazi arayışı sürüyor. Önceki gün yapılan ‘Yatırım Danışma Konseyi’ toplantısında da katılan şirketin CEO’su Mike Nassar, Başbakan Erdoğan’a yer bulamadıklarını aktardı. Başbakan da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yer konusunda yardımcı olunması talimatını verdi.Türkiye’ye yatırım açıklayan bir başka şirket İrlandalı San Leon oldu.

ÇİNLİLER YEDİ HES YAPACAK

Enerji alanında Türkiye’ye yatırım yapan şirketler arasında Çinli CNTIC ,Samsung’un inşaat ve yatırım birimi Samsung C&T, Fransız enerji şirketi GDF Suez ve yine Çinli Tianchen Corporation var. Kuveytli Aswar National Group daAmasya’da 1,2 milyar dolarlık yeni yatırım kararı aldı.

NUTELLA YATIRIMA GELDİ

Nutella ve Kinder markalarıyla bilinen dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero, dünyadaki 19. fabrikasını Manisa’da açtı. Şirketin 300 milyon liralık yatırımıyya 200 kişiye istihdam sağlanacak. Fabrikada ilk aşamada Nutella, Kinder Pingui ve Kinder Süt Dilimi markalı çikolataların üretimi planlandı.

GE’DEN 3 YIL İÇİNDE 900 MİLYON DOLAR

ABD’li General Electric (GE) Türkiye’de 3 yıl içinde 900 milyon dolarlık yatırım sözü verdi. GE CEO’su Jeffrey Immelt “Bu yatırımla 2 milyar dolarlık iş hacmi ve 200 yeni istihdam tahmin ediyoruz” dedi.

AIRBUS Çorlu’DAN HAVALANABİLİR

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan Airbus, Çorlu’da Avrupa Serbest Bölgesi’nde 10 bin metrekarelik bir arsa aldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, şirket yöneticilerine “Burada uçak yapalım” çağrısı yapmıştı.

TÜRK BANKALARI KÖRFEZ SERMAYESİNİN RADARINDA

Global piyasalardaki çalkantıya rağmen Türk bankacılık sektörüne hem Doğu, hem de Batı sermayesinin iştahı büyük. Yıl içinde Abank’ı 460 milyon dolara satın alanKatar’ın en büyük özel sektör bankası Commercial Bank of Qatar satın almıştı.Kuveyt merkezli TII CEO’su Adnan Al Bahar Türk bankacılık sektörüne giriş planları yaptıklarını söyledi. Bahreyn merkezli Ahli United Bank’ın CEO’su Adel el-Labban ise Türkiye’de satın alma yapmayı düşündüklerini söyledi. Finans kulislerinde adı geçen bir başka banka ise Körfez Bölgesi’nin 3. büyük bankası Emirates Bank. Emirates Bank’ın satışı uzun süredir gündemde olan Finansbank ve Tekstilbank’la ilgilendiği konuşuluyor.

OTOMOTİV YATIRIMI 4 MİLYAR $’I GEÇECEK

Otomotivde yıl sonuna kadar yapılan yatırımın 4 milyar doları geçmesi bekleniyor.

FORD OTOSAN: 2013 sonunda 250 milyon dolarlık yatırım sonrası Transit Courier’i üretecek. Bu yılki yatırım tutarı 1.5 milyar dolar.

HYUNDAI: 1.2 milyar lira yatırımla kapasiteyi 200 bin adede çıkartan HyundaiAssan, küçük otomobil i10 ile ihracatını da yükseltti. Hyundai’nin hedefi yıllık kapasiteyi 300 bin adete çıkartmak.

TOYOTA: Adapazarı’ndaki fabrikasında 210 milyon dolar yatırımla yeni Corrolla üretimine başladı. 2014 için yeni yatırımla B sınıfı SUV üretimi hedefliyor.

RENAULT: Fransız otomotiv devi, 2014’te Fluence modelini üretmek için Bursa’ya 500 milyon dolarlık ilave yatırım yapacak.

ARAPLAR GAYRİMENKUL İÇİN SEFER DÜZENLİYOR

Gayrimenkul, yabancıların en fazla ilgi gösterdiği sektörlerin başında. Sadece yabancıya satıştan sektörün 2013 hedefi 3 milyar dolar. Orta vadede ise bu rakamın 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Yabancıya satışta en iddialı gruplardan biri olan Ağaoğlu Şirketler Grubu, Maslak 1453 projesinde 6 kuleyi blok olarak yabancı yatırımcılara satmış durumda. Ağaoğlu tek başına 2014 sonuna kadar toplam 2 milyar dolarlık yabancı satışı hedefliyor.

CEO’LARINI Bodrum’A GÖNDERDİ

RUS milyarder Roman Abramoviç, şirketlerindeki 4 CEO’yu yatıyla birlikteBodrum’a yolladı. Abramoviç’in de 3 gün sonra geleceği öğrenildi. Rus oligarkın, yöneticilerine Bodrum’da otel yatırımı için arsa bulmaları talimatı verdiği belirtiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s