İŞLERİMİZİ BÜYÜTEBİLME İMKANI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, faizlerin ‘hayal edilmeyen’ bir noktaya düştüğünü söyleyerek, bu dönemde sanayicileri yatırım yapmaya çalıştı.
KAYSO seçimler tamamlandı. İki dönemdir başkanlık yapan Mustafa Boydak, tek listeyle seçimlere giderek güven tazeledi. Seçimlerin ardından ilk açıklamasını DÜNYA Gazetesine yapan Başkan Boydak, ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunurken Kayseri ekonomisinin öncelikleri ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.
Faiz oranlarında hayal edilemeyen bir noktaya gelindiği bu nedenle yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu söyleyen Boydak, iş dünyasının siyasi ilişkilerdeki kaba söylemlerden olumsuz etkilendiğine ve Türkiye’nin bir şekil değişikliğine ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.
Dış ilişkilerde komşularla olan ilişkin olumsuzluğa uğratılmaması gerektiğine değinen Boydak, AB üyeliğinin raftan kalkmaması gerektiğine ülke olarak zenginleşmemizi sağlayan en önemli projelerin başında AB projesinin olduğunu bildirdi. Boydak, ayrıca 2014 yılında yapılacak seçimlerle ekonominin geri planda kalmamasını temenni ettiklerini ifade etti.
Kayseri’nin rakip kentlerle kıyaslanarak ihracat rakamlarının düşüklüğü, katma değerli ürün üretememe gibi konulara getirilen eleştirileri cevaplayan Boydak, “Büyük hedefler koyarak yarı yolda kendimizi nefessiz bırakmamalıyız” dedi.    

İş dünyasına yatırım yapma çağrısında bulunan Başkan Mustafa Boydak, şunları dile getirdi: “Türkiye son 40 yıldır böyle faiz oranlarını, vade farklarını görmedi. Geldiğimiz nokta süper bir nokta. Hayal edemeyeceğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Eğer işlerimizi büyütebilme imkanımız var ise bir miktar öz sermayemiz bir miktarda borçlanmak şartıyla tam yatırım yapma zamanı. Firma ölçeklerimizi süratle büyütmemiz lazım. Türkiye’deki işletmelerimizin yüzde 90’nına yakın kısmı ya mikro işletme ya da KOBİ. Mikro işletmelerimizi büyütüp KOBİ yapmamız, KOBİ işletmelerimizden de yıldızlar çıkarmamız lazım. Mikro işletmelerimizi artık sanayici, tüccar mantığına taşıyor olmamız gerekiyor ki zenginleşelim. Zenginleşmek için de yatırım yapmamız gerekiyor. Yatırım harcamalarına hem bütçede hem de borçlanmada hep pozitif bakılır. Yatırım harcamaları dış borçla bile olsa bunun geri döngüsü olacak diye çok negatif bakılmaz. Bende sanayicilerimize diyorum ki, bu dönem yatırım yapabilme zamanı. Bugün en küçük Türk bankası bile 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi teklif ediyor üyelerimize. Bu çok güzel bir gelişme. En azında yatırım yapmak istersek kısa vadeli fonlarla borçlanarak yapmayacağız. Bu dönemde işler biraz fazla büyümese bile biz kendi tesislerimizi geliştirelim, teknolojimizi geliştirelim ve yatırımlarımızı artıralım ki rekabetçi hale gelelim.”

Bir miktar iniş çıkışlar yaşandığını ancak, bunun sürdürülebilir bir büyümeye geçişin sancıları olduğunu belirten Boydak, “Bir süre az büyüyelim ama yeter ki memleketimiz istikrara kavuşsun. Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca yüzde 5’in altında olmamak kaydı ile sürdürülebilir bir büyüme dönemine girelim. İnşallah o dönem yaklaşıyor. Ortalamanın üzerinde büyüme dönemine yaklaşıyoruz” dedi.
Türkiye’nin önündeki en önemli riski dış ilişkiler olarak gördüğüne değinen Boydak, ” Türkiye’nin Ortadoğu politikasında komşu ülkelerle olan ilişkileri noktasında bir olumsuzluğa uğramaması için gayret edilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti olarak politikalarımızı oturtmamız lazım. AB ilişkileri yönünden biraz problemlerimiz var ama bu proje bizler için çok önemli. Hayati önemi olan bir proje. İlişkiler böyle gitse dahi bu süreçten ayrılmamalıyız. Bu projenin en azından üyesiymiş gibi takip etmemiz ülkemizin faydasına, vatandaşlarımızın, hale halkının faydasına. Ülke olarak zenginleşmemize faydası olacak AB üyeliği sürecinden ayrılmamalıyız” diye konuştu..

2014’te öncelik ekonomi olmalı

Seçimlerin çok olduğu bir sürece girildiğine dikkat çeken Boydak, “2014 yılında 3 tane seçim olabileceği ifade ediliyor. Türkiye’yi yoğun bir dönem bekliyor. Önceliğimizin ekonomi olması gerektiğini ifade etmiştik. Bundan sonraki süreçte Türkiye’nin birçok AB ülkesinde olduğu gibi seçimlerin çok öncelikli olmadığı bir yapıya kavuşmasını temenni ediyoruz. Bu süreçte ekonomilerde hareketlenmeler yada suni büyümeler olabiliyor. Onun için dikkati elden bırakmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s