İSO 500’DEKİ 10 FİRMA DEMİR ÇELİKÇİ

 Hatay’ın Türkiye geneli içinde kamunun illere yatırımlarından aldığı payda düzelme işaretleri var. İSO 500 içindeki firmalarının üretimden satışlar payında ise ciddi yükseliş var. Rakamların dili böyle. İSO 500 içinde Anadolu’nun yükselişini saptayan çalışmamıza göre, Hatay, payı en çok artan ilk 10 il içinde. 2002 yılında İSO 500 firmalarının toplam satışları içinde Hatay firmalarının payı yüzde 0.8, 2011’de yüzde 3.5! Üç kattan fazla artış! Başka bir rakam vereceğim… Kamu yatırımları açısından durumu gösteriyor. Hatay, 2001 – 2012 yıları arasında 1 milyar 576 milyon lira kamu yatırımı çekmiş. Bu dönemde, kamunun toplam illere yatırımı içindeki payı yüzde 1. Bu rakam, ortalamanın (yüzde 1.23) altında… Son 3 yılda biraz toparlamış. Daha doğrusu kamu yatırımlarından biraz daha fazla pay almış ve üç yıl ortalaması yüzde 1.3’e gelmiş. Genel ortalamayı çok az geçmiş. Bu rakam, son yılarda düzelme işareti veriyor ancak yine de hakettiğinin çok gerisinde. Hakettiği derken… Yine birkaç rakam verelim: Hatay, Türkiye’de en yüksek milli hasıla yaratan ilk 10 il içinde, katkısı 22 – 23 milyar lira. Vergi gelirlerine katkıda 8’inci sırada. Adana’dan, Antep’ten, Konya, Kayseri, Trabzon gibi çok daha büyük kentlerden daha fazla vergi veriyor. İşte bu nedenle Hataylılar, “Biz katkımız kadar kamu yatırımı istiyoruz” diyorlar. Bu tablo, Hatay’ın çok verdiği, az aldığı ya da en azından verdiğine karşılık dengeli bir pay alamadığını gösteriyor.
Rakamlar, kamu yatırımları bakımından sınırlı bir düzelmeye işaret ederken, özel sektör tarafında payının hızla artığı izleniyor. Bu artışta, özellikle İskenderun çevresinde toplanan büyük demir çelik yatırımlarının payı var. 2011 yılı içinde İSO 500 içinde Hatay’dan 10 firma var. Bunların tamamı demir çelik firması: İsdemir, Tosçelik, Nursan Metalurji, MMK, Nursan Çelik, Tosyalı D – Ç, Baştuğ Çelik, İlhanlar Hadde, Koç Haddecilik, Yolbulan Metal. Fakat Hatay’da demir çelik kadar yüksek ciro yapmasa da sanayide mobilya, ayakkabı, filtre sanayi, hizmetlerde turizm ve ticaret sektörleri gelişiyor.


Sıddık Önlen – Hatboru ortağı
Ticaretini yaptığımız işin üretimini yapmak istiyoruz

Türkiye’nin önemli boru üreticilerinden biri olan ve yeni yatırımlarla global pazardaki payını arttırmayı hedefleyen Hatboru’nun yeni spiral kaynaklı çelik boru üretim bandının kurulum çalışmaları  tamamlandı.
Firma  3 bin 48 mm çap ve 40 mm et kalınlığında çelik boru üretimine başladı.
Hatboru ortağı Sıddık Önlen, geçtiğimiz yıl  Hatboru’da 140 milyon TL, Hatboru Çelik Hattı’nda ise 6 milyon TL  ciro yaparak yüzde 25’lik bir büyüme kaydettiklerini belirterek, “Kapasitemizi arttırmayı,
yeni yatırımlar yaparak büyümeyi hedefledik. Ticaretini yaptığımız işin üretimini yapmak istiyoruz. Çelik dökme işi için 100 bin dolar gerekiyor ve bu iş için yeni bir ortak arayışı içindeyiz”dedi.
Antakya OSB’deki fabrikada geniş kapsamlı bir yenileme çalışması yaptıklarını ifade eden Önlen; ”Daha önce maksimum 2 bin 540 mm olan dış çap üretim ölçüsünü 3 bin 48 mm’ye, işlenebilen sac kalınlığının  da 20 mm’den 40 mm’ye yükselttik. Şu anda Türkiye’nin en güçlü spiral kaynaklı çelik boru işleme makinesine sahibiz. Hali hazırda standart üretim tablosunda 40 mm et kalınlığı bulunan tek firmayız. Dış çapı 219,1 mm’den 3 bin 48 mm’ye, et kalınlığı 4 mm’den 40 mm’ye kadar spiral kaynaklı çelik;  doğalgaz,  petrol, içme suyu, sulama suyu, kazık ve konstrüksiyon boruları ile sondaj borularını üretiyoruz. PVC temiz su ve sondaj Borularının üretimi, dikişsiz çelik çekme borularının ticaretini yapıyoruz” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s